Asset Publisher
Żubr Herkules
Żubry w poszukiwaniu atrakcyjnego dla nich pokarmu zapuszczają się coraz częściej w pobliże siedzib ludzkich. Sprzyja to częstym spotkaniom ludzi i żubrów.
W związku z tym faktem apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku podczas obserwowania napotkanych żubrów. Nie należy zapominać, że są to duże i silne zwierzęta. Samce bywają mało płochliwe i mogą pozwolić obserwować się z bardzo bliskiej odległości. Jednak w poczuciu zagrożenia mogą próbować przegonić intruza.
Pamiętajmy! Zaniepokojony żubr: energicznie macha ogonem, potrząsa głową, a w skrajnych przypadkach może nawet ryć racicami, sapać lub pomrukiwać, a także tarzać się lub czochrać o drzewa lub inne obiekty (wydawać się może, że jest to niewinne drapanie, ale w rzeczywistości żubr może być już mocno rozdrażniony). W takich sytuacjach należy zwiększyć odległość od żubra i zejść mu z pola widzenia. Żubry mają słaby wzrok i z reguły takie środki ostrożności są wystarczające. Najlepiej jednak nie zbliżać się zbytnio do żubrów i obserwować je z bezpiecznej odległości (nie bliżej jak 50 metrów).
Powyżej zamieszczamy zdjęcie żubra „Herkulesa”, które zostało wykonane podczas płoszenia stada z drogi Żabinek – Kalisz Pomorski. Byk „Herkules” jest najważniejszym i największym samcem w stadzie „Jałowcówka” spotykanym na naszym terenie.