Asset Publisher Asset Publisher

PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE ZŁOCIENIEC

Serdecznie witamy na terenie Nadleśnictwa Złocieniec, które wyznaczyło obszar leśny o powierzchni ponad 1500 ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE ZŁOCIENIEC

Bądź ostrożny. Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia. Las to również zakład pracy dla leśników i pracowników leśnych.

Mapy przygotowanego dla Was programu przez Nadleśnictwo Złocieniec poniżej:

Mapa dla leśnictw Osiek oraz Stawno

Mapa dla leśnictw Wierzchowo oraz Sienica

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
 

oraz z poziomu aplikacji mBDL: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)
 

lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone),
z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

[ Między Drzewami #24 Sztuka zaradności. O surwiwalu i bushcrafcie [gość: A.Pikus, S.Borecki] PODCAST - YouTube ]

 

Zanim udasz się na wyprawę:

  1. Zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej w materiałach do pobrania).
  2. Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
    Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
  3.  Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu, dostępnymi poniżej.
  4.  Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Na obszarze, w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Sprawdzaj na stronach internetowych gmin – w aktualnościach informacje o terminach i lokalizacji polowań zbiorowych na obszarze udostępnianym w programie.
  5. Informacje na temat gmin i kół łowieckich:
  6. Obszar Leśnictw Osiek i Stawno – Gmina Złocieniec oraz koło łowieckie „Bażant” w Drawsku Pomorskim, obwody łowieckie nr 179 i 178.
  7. Obszar L-ctw Wierzchowo i Sienica – Gminy Kalisz Pomorski, Gmina Wierzchowo i Gmina Mirosławiec oraz koło „Jodełka” w Mirosławcu obwód łowiecki nr 202 i OHZ Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie obwód łowiecki 181.
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (wzór poniżej w materiałach do pobrania) wyślij na adres: zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Dominik Wielgórka, tel. 94 3670645
e-mail:
dominik.wielgorka@szczecinek.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Złocieniec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Infografika Leśny savoir-vivre

 

 

 

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

  1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
  2. Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
  3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są oznakowane wtedy stosownymi znakami (sprawdź ich regulamin) lub nie udostępnione do ruchu publicznego (sprawdź regulamin).
  4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
  6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  8. Lasy były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
  9. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
  10. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

  1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
  2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic, a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.
  5. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

 

Infografika wycieczka do lasu

 

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.

Jeśli złapie Cię burza

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.


ANKIETA