Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Leśnicy Nadleśnictwa Złocieniec wiedzą jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa edukacja przyrodniczo-leśna oraz kształtowanie świadomości społeczeństwa na temat lasu szczególnie u najmłodszych. Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób ma świadomość ogromnych korzyści, jakie daje zrównoważona gospodarka leśna i ochrona przyrody.

     Program edukacji leśnej w Nadleśnictwie Złocieniec obejmuje m.in.:
 

·         Udział w akcjach: sprzątanie lasu, dokarmianie ptaków w zimie, zapobieganie  pożarom itp,

·         Choinka dla szkoły i przedszkola

·         Organizowanie plenerowych "zielonych lekcji"

·         Obchody Święta Drzewa, Dnia Ziemi, Międzynarodowego Rok Lasu itp.

·         zajęcia w terenie – pomiary drzew, podziwianie przyrody- roślin i zwierząt,

 

Aby cele edukacji leśnej mogły być osiągnięte w sposób możliwie najpełniejszy a wiedza przekazana w sposób atrakcyjny i efektywny pracownicy naszego nadleśnictwa prowadzą edukację leśną także w terenie.

Na te potrzeby Nadleśnictwo Złocieniec wspólnie z Drawsko-Ińskim Parkiem Krajobrazowym przygotowało ścieżkę przyrodniczą „Jezioro Czarnówek" o długości 5 km (czas przejścia 2 h. ścieżka oznakowana za pomocą 14 tablic przystankowych). Na trasie ścieżki znajdują się cenne przyrodniczo ekosystemy: rezerwat przyrody z chronioną lobelią jeziorną, torfowiska wysokie oraz bór bagienny. Przez cały rok odbywają się tu zajęcia przygotowywane przez leśników dla różnych grup wiekowych.

W budynku Nadleśnictwa Złocieniec mieści się stała ekspozycja zwierząt, którą można podziwiać na co dzień w godzinach urzędowania biura.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszą się eksponaty żubrów (samiec żubra i medalion samicy żubra), które bez wątpienia zwiększa atrakcyjność prowadzonych zajęć.

Rolę izby leśnej spełnia sala narad w budynku Nadleśnictwa, gdzie podczas prowadzonych zajęć pokazywane jest bogactwo przyrody. Dużym zainteresowaniem cieszą się również gabloty edukacyjne z owadami, a także eksponaty zwierząt m.in. lisa, borsuka, bielika, orlika, gronostaja i inne.

Dodatkowo sala edukacyjna wyposażona jest w sprzęt audiowizualny, filmy przyrodnicze, biblioteczkę oraz tablice tematyczne.

Szkółka leśna Nadleśnictwa Złocieniec, poza oczywistą funkcją produkcyjną, jest wdzięcznym miejscem edukacji przyrodniczo leśnej, obiektem szczególnie pomocnym w nauce o powstawaniu lasu, jego odnawianiu i następstwie pokoleń w gospodarce leśnej. Można tu zaobserwować najmłodsze stadia wzrostu drzew oraz trudną drogę od nasiona do sadzonki nadającej się do założenia nowego pokolenia lasu. Jest to miejsce gdzie można nauczyć się rozpoznawania bardzo wielu gatunków drzew i krzewów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie - Nabywanie lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie - Nabywanie lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

NABYWANIE LASÓW I GRUNTÓW DO ZALESIENIA

Nadleśnictwo Złocieniec informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia z uregulowanym stanem prawnym.

Właścicieli gruntów zainteresowanych zbyciem nieruchomości prosimy o złożenie stosownego wniosku. Dla ułatwienia udostępniamy niżej do pobrania proponowany wzór takiego  wniosku z minimum informacji, które na tym etapie są nam potrzebne. Na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy można sprawdzić czy nieruchomość leży w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Złocieniec.

W dalszej kolejności Nadleśnictwo rozpatruje wniosek analizując formalnoprawne aspekty możliwości nabycia gruntu. Oceniamy też celowość nabycia nieruchomości
w kontekście przydatności gruntu dla Nadleśnictwa do prowadzenia gospodarki leśnej. Powyższą ocenę wykonamy w oparciu o dane z wniosku.

Stan własności nieruchomości czy np. występujące obciążenia ocenimy wg danych zawartych w Elektronicznej Księdze Wieczystej (https://ekw.ms.gov.pl). Proszę upewnić się, że dane tam przedstawione są aktualne.

Jeśli zajdzie taka potrzeba wezwiemy do uzupełnienie dokumentacji przez właściciela. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku do dalszego procedowania potrzebne będą :

  • aktualny wypis z ewidencji gruntów,
  • aktualny wyrys z mapy ewidencyjnej,
  • aktualne zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • operat szacunkowy określający wartość nieruchomości sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego,

Nabycie nieruchomości może dojść  do skutku po uzyskaniu przez Nadleśniczego  zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W dalszej kolejności konieczne jest sporządzenie wyceny nieruchomości – cena nabycia nie może być wyższa niż wartość wynikająca z wyceny.

Po uzgodnieniu ceny sprzedaży następuje finalizacja transakcji u notariusza.

Koszty notarialne pokrywa sprzedający.

 

Osoby zainteresowane sprzedażą lasu zapraszamy również do kontaktu pod nr  telefonu 882 161 680.

 

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, a stanowi jedynie zaproszenie do podjęcia rozmów lub negocjacji.

Materiały do pobrania