Wydawca treści
PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE ZŁOCIENIEC
Serdecznie witamy na terenie Nadleśnictwa Złocieniec, które wyznaczyło obszar leśny o powierzchni ponad 1500 ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE” W NADLEŚNICTWIE ZŁOCIENIEC
Bądź ostrożny. Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia. Las to również zakład pracy dla leśników i pracowników leśnych.
Mapy przygotowanego dla Was programu przez Nadleśnictwo Złocieniec poniżej:
Mapa dla leśnictw Osiek oraz Stawno
Mapa dla leśnictw Wierzchowo oraz Sienica
Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)
lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone),
z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę:
- Zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej w materiałach do pobrania).
- Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac. - Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu, dostępnymi poniżej.
- Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Na obszarze, w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Sprawdzaj na stronach internetowych gmin – w aktualnościach informacje o terminach i lokalizacji polowań zbiorowych na obszarze udostępnianym w programie.
- Informacje na temat gmin i kół łowieckich:
- Obszar Leśnictw Osiek i Stawno – Gmina Złocieniec oraz koło łowieckie „Bażant” w Drawsku Pomorskim, obwody łowieckie nr 179 i 178.
- Obszar L-ctw Wierzchowo i Sienica – Gminy Kalisz Pomorski, Gmina Wierzchowo i Gmina Mirosławiec oraz koło „Jodełka” w Mirosławcu obwód łowiecki nr 202 i OHZ Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie obwód łowiecki 181.
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (wzór poniżej w materiałach do pobrania) wyślij na adres: zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Dominik Wielgórka, tel. 94 3670645
e-mail: dominik.wielgorka@szczecinek.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Złocieniec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Potencjalne zagrożenia występujące w lesie
- Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
- Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
- Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są oznakowane wtedy stosownymi znakami (sprawdź ich regulamin) lub nie udostępnione do ruchu publicznego (sprawdź regulamin).
- Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
- Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
- Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
- Lasy były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
- Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
- Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.
Zasady bezpiecznego przebywania w lesie
- Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
- Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
- By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic, a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
- Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.
- Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.
Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.
Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.